Osuszanie i odgrzybianie mikrofalami

Mikrofale to najlepsza metoda szybkiego osuszania wilgotnych przegród budowlanych (ścian, stropów, podłóg).

Zasada działania

mikrofaleMetoda osuszania mikrofalami opiera się na prawie absorpcji energii promieniowania. Molekuły wody, białka, tłuszczu i większości żywic jeśli znajdą się w silnym polu elektromagnetycznym to zaczynają drgać. Drgania prowadzą do tarcia cząstek materii i wydzielenia się ciepła. Ilość wydzielonego ciepła jest proporcjonalna do współczynnika strat dielektrycznych ogrzewanego materiału. Drugim czynnikiem jest stała dielektryczna materiału. Im jest większa, tym pole elektromagnetyczne bardziej się w nim koncentruje.

Na proces ogrzewania materiału w polu elektromagnetycznym wpływają też: pojemność cieplna materiału i współczynnik przewodnictwa cieplnego. Woda ma dużą stałą dielektryczną i współczynnik strat dielektrycznych. Dlatego woda jest bardzo szybko ogrzewana w kuchence mikrofalowej

Konstruktorzy zdecydowali się na częstotliwość 2,45 GHz. Takie fale są wystarczająco długie (= niska częstotliwość), aby móc wnikać w materiał wystarczająco głęboko w całą objętość, a równocześnie wystarczająco krótkie (= wysoka częstotliwość) by przenieść energię potrzebną do wprawienia molekuł w drgania.

Mikrofalami nie można nagrzać metali. Ich duża przewodność elektryczna powoduje, że pole elektromagnetyczne nie może wniknąć w głąb materiału metalowego, lecz prowadzi do powstania prądów na powierzchni metali i do odbijania fal.

Zalety i metody

  • skutecznie i bezpowrotnie likwiduje wilgoć, pleśnie i grzyby;
  • skraca do minimum czas osuszania;
  • nie powoduje hałasu;
  • minimalizuje zużycie energii;
  • umożliwia mieszkańcom pozostanie w remontowanych pomieszczeniach.

Szybko

Za pomocą techniki mikrofalowej można wysuszyć i odgrzybić mur z cegły o grubości 40 cm w ciągu 8 do 10 godz. Po zakończonym procesie można natychmiast rozpoczynać prace konserwatorskie czy wykończeniowe..

Efektywnie

W technice mikrofalowej proces suszenia koncentruje się tylko na masie wilgotnej, wnikając w głąb materiału bez przewodnictwa cieplnego. Tymczasem podczas stosowania metod tradycyjnych (gdzie ciepło przenika w głąb materiału poprzez przewodnictwo od strony ogrzewanej powierzchni), nagrzewa się również powietrze w pomieszczeniu. Co za tym idzie, proces osuszania trwa znacznie dłużej, bo potrzebny jest czas na odprowadzenie ciepła. Wydajność i szybkość osuszania mikrofalowego może być regulowana w zależności od potrzeb. Osuszona przestrzeń pozostaje sucha na zawsze.

Łatwo i bezpiecznie

Maszyny mikrofalowe są małe, ważą niecałe 40 kg. Wyjątkowo łatwe w obsłudze, a podczas pracy zupełnie bezgłośne. Mikrofale nie uszkadzają zatopionych w betonie rur hydraulicznych typu HTA i innych materiałów. Urządzenie pozwala bardzo precyzyjnie sterować mikrofalami. Dzięki czemu ogranicza do minimum wystąpienie efektów niepożądanych jak przegrzanie, czy zniszczenie wrażliwych na dłuższe działanie wysokiej temperatury elementów na powierzchni i wewnątrz muru.

Krótki czas suszenia

Mikrofale osuszają zawilgocone i zagrzybione powierzchnie około 10 razy szybciej niż podczas stosowania metod tradycyjnych.

Ławe planowanie

Czas suszenia mikrofalami jest łatwy do obliczenia, co ułatwia planowanie robót budowlanych i renowacyjnych.

Nie ma potrzeby ewakuacji

Podczas remontu mieszkańcy mogą pozostać w budynku. By zatrzymać przenikanie mikrofal ściany i stropy zabezpiecza się specjalną siatką ochroną.

Zapach pleśni znika

Suszenie mikrofalami kompletnie likwiduje zapach pleśni.

Nie hałasują

Maszyny mikrofalowe pracują zupełnie bezgłośnie. Zainstalowany w nich wentylator nie tylko ochładza całe urządzenie, ale też zwiększa intensywność parowania poddanej emisji mikrofal powierzchni.

Bezpiecznie

Stosowane przez nas urządzenia spełniają normy Instytutu Ochrony przed promieniowaniem i Instytutu Standaryzacji i Urzędu Ochrony Pracy. Operatorzy maszyn są przeszkoleni i pracują zgodnie z zasadami B.H.P.